Teachingartonthecheap's Blog

Posts Tagged ‘Lesson

Creative Reuse Lesson Plan    Second grade: Letter Writing

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Printed note cards

Cost per student: $.20 (brayers can be used forever, though)

Materials: Brayers, foam trays, ballpoint pens, pencils, scratch paper, paper or cardstock to print onto, plastic lids or trays, acrylic paint or printing ink (like Speedball), newspapers, clean wet cloths.

Students will design an image and make multiple prints using traditional block printing techniques.

Elements of art: Line, texture, value

Vocabulary: printing, brayer

Read the rest of this entry »

Advertisements

Creative Reuse Lesson Plan         Kindergarten: Plants

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Corn Packing Peanut Sculptures

Cost per student: Potentially nothing, if you can find someone getting rid of a bag. I picked up my 5 foot tall bag next to a dumpster.

Materials: Corn packing peanuts, small bowls for water, water. If working indoors, something for the kids to build on (I used lids from Rubbermaid tubs), some Styrofoam peanuts to show the kids (I just packed a Ziploc bag with them so they didn’t make a mess)

Students will create sculptures using a plant-derived material

Elements of art: form

Vocabulary: biodegradable

Read the rest of this entry »

This project is appealing to all ages and demographics! The 4th and 5th graders made stick journals since much of what modern people know about Colonial History is from what people of that era wrote down, either formally, in diaries or journals, or in letters to others. The 2nd graders made journals since we were studying letter writing, and writing in a journal can be like writing a letter to yourself.

They are super simple to make and really use up a lot of actual stuff destined for the trash/recycle bin.  You need:

Rubber bands

something to serve as the stick (soda straw, chopstick, dead pen with the ink cartridge removed, handle of a toothbrush, paintbrush that’s yucky since someone forgot to wash it out, a stick from the yard, etc.)

waste paper cut to 8.5″x5.5″ for the front and back covers (old calendar pages, folders, cardboard inserts, posters from events long passed, and so on)

hole punches (I like the 2 hole punches used for legal files – SCRAP gets in tons of that particular size when filing systems go digital)

filler paper (paper from the recycle bin that’s been used on 1 side)

Fold the filler paper in half horizontally so it’s the size of covers. Stack 5 sheets, printed sides on the inside. Layer with a front and back cover. Hole punch on the side opposite the folds (this is the hardest part to get people to follow directions – if you do it this way, it hides the printed side of the paper forever), poke looped ends of the rubber band through the holes, and use the stick to hold the rubber band loops. Done.

I sometimes collate and stack pre-printed paper headed for the recycle bin and run it back through the copier so it has lines on it instead of being blank, or graph paper squares – or you might just want it blank for an art journal.

Sarah Morgan at SCRAP showed me how to do this and it’s such a cool, universally interesting project! Add more pages or take some out as needed. You can modify this project in many ways to change it up – kids think of all kinds of cool things to personalize it.

Creative Reuse Lesson Plan         Third Grade: Measurement

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Life Sized Animals

Cost per student: $.10

Materials: Butcher paper, blocks or something to hold the paper down while kids work, color of some sort (we used water color and tempera paints, chalk pastels, and paper scrap collage on various pieces), brushes, cups, palettes etc depending on how you are coloring your art, measuring tapes, books with realistic depictions of animals, an animal encyclopedia (or you can do some web searching for dimensions once kids choose their animal), scissors, markers or pencils, paper for making a sign to go with the finished product.

Students will make a large collaborative art piece –measuring, drawing and coloring a life sized animal.

Elements of art: space, shape, line

Vocabulary: collaborate, life size

Read the rest of this entry »

Creative Reuse Lesson Plan         Kindergarten: Plants

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Seed Envelopes

Cost per student: $.15, but that includes the cost of permanent markers which would last 2-3 years

Materials: Permanent markers, laminate scraps (the laminating machine most schools have create a 6”x18” strip of waste every time they are used; it is built into the design of the machine. The librarian kindly saved the waste strips for me until I had enough), stapler, hole punch, yarn or ribbon scraps, newspaper, water, pipettes or droppers, paper towels, seeds you’ve soaked overnight.

Prep: besides soaking the seeds to give them a jumpstart on life, I made envelopes out of the laminate by folding an 8”x10” piece, in half, then turning in the edges, then stapling each side so it will hold water. See photos for a better idea.

Students will create an arty transparent envelope, used to sprout a seed.

Elements of art: Line, shape, color, form

Vocabulary: sprout, transparent

Read the rest of this entry »

Creative Reuse Lesson Plan         Second grade: Letter Writing

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Giant Postcards

Cost per student: $.15, slightly more if you factor in the laminating

Materials: water color paints, 1 inch masking tape, white or light cardstock or heavy paper, water dishes, water, paint brushes, newspaper, clean wet rags, chalk pastels, backer paper to look like non-picture side of postcard, lots of postcards for examples, laminating machine or spray fix

Students will use a variety of techniques to create a landscape reminiscent of a postcard.

Elements of art: space, value, color

Vocabulary: Postcard, landscape, wash, blend

Read the rest of this entry »

Creative Reuse Lesson Plan         Kindergarten: Plants

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Still Life Drawings

Cost per student: $.15 (includes the cost of oil pastels which will last all year)

Materials: oil pastels, sturdy paper (I used a mix of printed-on-one-side cardstock and cut up colored file folders), lots of natural items like pine cones, vegetables, dried flowers etc, some vases and fabric, examples of still life oils, pencils

Students will draw what they see to create a traditional still life portrait

Elements of art: line, shape, color

Vocabulary: still life, subject

Read the rest of this entry »