Teachingartonthecheap's Blog

Posts Tagged ‘form

Tags: , ,

Creative Reuse Lesson Plan         Kindergarten: Plants

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Corn Packing Peanut Sculptures

Cost per student: Potentially nothing, if you can find someone getting rid of a bag. I picked up my 5 foot tall bag next to a dumpster.

Materials: Corn packing peanuts, small bowls for water, water. If working indoors, something for the kids to build on (I used lids from Rubbermaid tubs), some Styrofoam peanuts to show the kids (I just packed a Ziploc bag with them so they didn’t make a mess)

Students will create sculptures using a plant-derived material

Elements of art: form

Vocabulary: biodegradable

Read the rest of this entry »

Creative Reuse Lesson Plan         Kindergarten: Plants

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Seed Envelopes

Cost per student: $.15, but that includes the cost of permanent markers which would last 2-3 years

Materials: Permanent markers, laminate scraps (the laminating machine most schools have create a 6”x18” strip of waste every time they are used; it is built into the design of the machine. The librarian kindly saved the waste strips for me until I had enough), stapler, hole punch, yarn or ribbon scraps, newspaper, water, pipettes or droppers, paper towels, seeds you’ve soaked overnight.

Prep: besides soaking the seeds to give them a jumpstart on life, I made envelopes out of the laminate by folding an 8”x10” piece, in half, then turning in the edges, then stapling each side so it will hold water. See photos for a better idea.

Students will create an arty transparent envelope, used to sprout a seed.

Elements of art: Line, shape, color, form

Vocabulary: sprout, transparent

Read the rest of this entry »

Creative Reuse Lesson Plan               Fourth/Fifth grade: Colonial America

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Potpourri Sachets

Cost per student: $.15 (this includes the sewing needles and other non-consumables)

Materials: Lacing cards and lacing, fabric (I cut up a silk upholstery sample book), potpourri, embroidery thread, tiny beads (optional), yarn darners (large pointy sewing needles), stuffing (I used fleece scraps), a few pairs of scissors, all the patience you can muster

Students will use sewing techniques to create a 3-D fabric form

Elements of art: form

Vocabulary: sachet, potpourri, whipstitch, eye of the needle, thread

Read the rest of this entry »

Creative Reuse Lesson Plan         Fourth/fifth grade: Colonial America

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Block Printing Stamps

Cost per student: $.15

Materials: Rubber (foam works fine, I am using pieces of Nike promo sport court made from ground up recycled sneakers, it is 5”x5”x .25”), base to adhere it to (I am using 4”x 3” acrylic scraps from SCRAP), adhesive (depends on your other 2 materials,  I am using double sided sticky glue dots), scissors, paper, pencil, trays, brayers, something to keep the workspace clean like plastic tablecloths, acrylic paint, paper or fabric to print onto (SCRAP has an overabundance of upholstery samples, I am going to offer those)

Students will create a block print stamp using Colonial American motifs, then use it to create a series of prints.

Elements of art: shape, space, form

Vocabulary: print, motif, series

Read the rest of this entry »

Creative Reuse Lesson Plan         Kindergarten: Plants

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Rainbow Crayons

Cost per student: $.05 (this includes garage sale muffin tins)

Materials:  old broken crayons (the equivalent of 8 unbroken crayons per kid), muffin tins not used for baking (one muffin cup per kid), plastic cups or bowls to hold in-process crayons, bowls for paper peelings, scrap paper to test out colors, finished example

Students will create a colorful recycled crayon for making texture rubbings.

Elements of art: color, form

Vocabulary: wax, melting, peeling

Read the rest of this entry »

Tags: , ,

Creative Reuse Lesson Plan         Third Grade: Measurement

Written by Keri Piehl for SCRAP /Whitman ES 2009-10

Rainbow Crayons by the Ounce!

Cost per student: $.20 (this includes the cost of the scales and muffin tins)

Materials: a handful of old crayons per student (broken is fine and actually preferred; in past experiences I offer to clean out the crayon tubs from different classrooms and teachers get a clean tub, I get the broken crayons I need!), old muffin tins (for crafts not baking), spring scales (you can also use balances and a mass set for this, adjust as needed), old disposable cups (lightweight, like Solo or Dixie – I use the ones I store markers in), crayon recipe chart (see photo), oven

Students will create a beautiful rainbow crayon for rubbings and large drawings while following a “recipe” involving weight and color.

Elements of art: color, form

Vocabulary: weight, primary, secondary, warm, cool

Read the rest of this entry »



  • None